• História školy

• V obci Oščadnica sa nachádzajú 2 základné školy. ZŠ s MŠ Oščadnica a ZŠ Oščadnica - Ústredie. Zriaďovateľom je obec Oščadnica. Základná škola Oščadnica Nižný koniec bola zriadená 17. novembra 1969 ako plno organizovaná školská inštitúcia. Je umiestnená vo veľmi atraktívnej oblasti Horných Kysúc – obce Oščadnica, ktorá je známa najmä vďaka lyžiarskemu stredisku Veľká Rača ale aj chránenou krajinnou oblasťou, ktorá sa rozprestiera v časti Lalíky. Sú ojedinelou ukážkou prirodzeného lesného ekosystému. Sú tu tiež ukážky pseudokrasových javov ako napr. skalné diery, ojedinelé na území Kysúc a zvyšky zachovalých prirodzených lesov pralesovitého charakteru. V areáli školy sa nachádza školská bytovka, jedáleň a školská telocvičňa. V škole pracuje aj školský klub, v ktorej žiaci trávia čas po vyučovaní. V rámci svojich aktivít využívajú aj počítačovú učebňu. Úspešnosť žiakov pri prijímaní na stredné školy: Všetci žiaci 9. ročníka sú prijímaní na stredné školy podľa ich schopností a záujmu. Obvykle sú to gymnáziá, a iné stredné školy s maturitou (OA, SPŠ, umelecké a pod). Školský klub je pre žiakov 1. - 4. ročníka. Počítačová učebňa: 19 moderných počítačov pre deti s pripojením na vysokorýchlostný internet používame nielen počas vyučovania, ale sú sprístupnené aj v popoludňajších hodinách. Vyučovanie v multimediálnej projektovej učebni nám napomáha ku kvalitnejšiemu vzdelávaniu na 1. a 2. stupni. Úspechy žiakov: Žiaci sa zúčastňujú na olympiádach a súťažiach vyhlásených MŠ SR i na mnohých nepovinných aj medzinárodných súťažiach. Veľmi dobré úspechy škola dosahovala na medzinárodnej úrovni v turistickom krúžku. Pekné úspechy dosahuje aj matematickom a výtvarnom krúžku. Každoročne organizujeme kurzy lyžovania a plávania. V blízkosti školy sa nachádza Kysucká galéria do ktorej žiaci pravidelne chodia na výstavy. Vedenie školy a pedad. zamestnanci sa snažia všestrane rozvíjať osobnosť žiaka a rešpektovať jeho individuality, rozvíjať nadané deti, ale aj úspešne integrovať deti v triedach s rôznymi poruchami učenia.