Stanovy Rodičovského združenia pri Základnej škole Oščadnica 1374

1. Základné ustanovenia

1. Rodičovské združenie je nezávislé dobrovoľné združenie rodičov a zákonných zástupcov detí, ktoré sú žiakmi Základnej školy Oščadnica 1374 (ďalej škola).
          2. Sídlom združenia je ZŠ Oščadnica 1374.

2. Ciele združenia

1. Spolupracovať s vedením školy a pedagogickými zamestnancami pri výchove a vzdelávaní žiakov s cieľom zabezpečiť ich intelektuálny rozvoj na princípoch humanizmu, vedeckosti, mravnosti a demokracie.
          2. Podporovať školu v zabezpečovaní ochrany práv žiakov zakotvených v Deklarácii práv dieťaťa.
          3. Podporovať a navrhovať opatrenia na ochranu zdravia a zdravého duševného a telesného vývinu žiakov.
          4. Zúčastňovať sa na riešení výchovných problémov a na ochrane žiakov pred škodlivými vplyvmi.
          5. Zhromažďovať a  riešiť názory, námety, podnety a pripomienky rodičov týkajúce sa života v škole.

3. Práva člena Rodičovského združenia

1. Zúčastňovať sa na zhromaždení Rodičovského združenia
          2. Podávať návrhy na organizáciu a činnosti Rodičovského združenia
          3. Byť informovaný o činnosti Rodičovského združenia
          4. Voliť a byť volený do orgánov Rodičovského združenia

4. Orgány rodičovského združenia

1. Najvyšším orgánom Rodičovského združenia je Rada rodičov (ďalej RR), ktorú tvorí jeden zástupca rodičov z každej triedy, ktorý je volený na obdobie jedného školského roka na prvom triednom rodičovskom združení v príslušnom šklolskom roku nadpolovičnou väčšinou prítomných rodičov v tajnej voľbe.
          2. Predsedníctvo Rady je tvorené predsedom a podpredsedom Rady.

5. Rada rodičov

1. Rada rodičov najmä:

• upravuje, mení a schvaľuje svoje stanovy,
          • odporúča a navrhuje výšku dobrovoľného príspevku občianskemu združeniu Škola deťom pri Základnej škole Oščadnica 1374, ktorého je zároveň členom a jej predseda členom predsedníctva,
          • navrhuje a organizuje formu pomoci škole, o.i. i prostredníctvom občianskeho združenia Škola deťom,
          • spolupracuje s inými organizáciami a združeniami,
          • prejednáva a predkladá škole námety a návrhy zo strany rodičov a spätne informuje o ich riešení

6. Predseda a podpredseda Rady rodičov

1. sú volení tajnou voľbou triednych zástupcov rodičov prítomných na prvom zasadnutí Rady v príslušnom školskom roku. Na zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina prítomných členov Rady.
          2. kandidovať na predsedu a podpredsedu môže člen Rady rodičov, ktorý nie je zároveň zamestnancom školy
          3. predseda spolu s podpredsedom tvoria predsedníctvo Rady rodičov.
          4. volebné obdobie je jeden rok a končí automaticky novou voľbou predsedu a podpredsedu spravidla v septembri príslušného školského roka
          5. podpredseda zastupuje predsedu počas jeho neprítomnosti
          6. predseda a pdpredseda majú právo vzdať sa svojej funkcie i kedykoľvek počas funkčného obdobia. Pre ustanovenie nástupcov platia ustanovenia o voľbe.
          7. predseda i podpredseda môžu byť zo svojich funkcií odvolaní (i jednotlivo) na návrh člena Rady a po schválení nadpolovičnou väčšinou všetkých členov Rady

7. Pokladník

1. je volený tajnou voľbou triednych zástupcov rodičov prítomných na prvom zasadnutí Rady v príslušnom školskom roku. Na zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých členov Rady.
          2. je zodpovedný za správu financií získaných z dobrovoľných príspevkov rodičov uvoľnených občianskym združením Škola deťom na základe návrhu Rady rodičov
          3. vedie evidenciu príjmov, výdavkov a zostatkov financií z bodu 3 a podáva prehľad predsedovi Rady jedenkrát mesačne
          4. uchováva originály daňových dokladov (bločky, faktúry a pod) a odvozdáva k zúčtovaniu podľa pokynov predsedu

8. Zápisnice a uznesenia

1. Zo zasadnutí Rady sa vyhotuvujú zápisnice.
          2. Záväzné stanoviská, úlohy a rozhodnutia sa formulujú dp uznesení, ktoré sú prílohou zápisnice.
          3. Rada je uznášaniaschopná, ak sa na jej zasadaní zúťastňuje nadpolovičná väčšina všetkých jej členov.

9. Hospodárenie

1. Rada rodičov a združenie rodičov nemajú vlastné samostatné financovanie ani hospodárenie.
          2. Rada odporúča výšku dobrovoľných príspevkov občianskemu združeniu Škola deťom so sídlom v ZŠ Oščadnica 1374, ktorého je členom a jej predseda zároveň členom predsedníctva.
          3. Rada navrhuje občianskemu združeniu Škola deťom so sídlom v ZŠ Oščadnica 1374 využitie získaných dobrovoľných príspevkov. O návrhoch do 100 Eur vrátane môže predseda Rady rozhodnúť samostatne, o návrhoch do 250 Eur môže rozhodnúť predsedníctvo Rady a o návrhoch nad 250 Eur môže rozhodnúť výlučne Rada nadpolovičnou väčšinou jej členov.

Mgr.Václav Boček

Miroslava Škripková